Heldagsutflykt i Skeppsta hytta och Öster Malma slott
Antal deltagare: max 30 personer
Tid: lördagen den 25 maj. Samling vid bussen på Rönninge torg kl. 08.45 och åter i Rönninge ca kl.16.30
Visning på Skeppsta hytta kl 10.00 – 12.00
Lunch på Öster Malma kl 12.30
Visning av slottet kl. 14.00
Kostnad: 600 kr/person. Inbetalningen till föreningens konto pg 913724-1 eller via swish 123 685 93 75 kan göras så snart minst 25 personer anmält sig till utflykten. Alla som anmält sig får information om tid för inbetalning.
Anmälan: senast den 25 april till Ann-Christin Sörefelt antingen via e-post: sorefelt@gmail.com eller per telefon 070-603 26 26
Arrangör: Ulla Essén och Ann-Christin Sörefelt
Båda våra besöksmål ligger i trakten mellan Mariefred och Gnesta. Första besöket gör vi på Skeppsta glashytta där får vi träffa Ebba von Wachenfeldt som berättar hur hon formger och blåser sitt bruksglas och konstglas. Vi får också en visning av hur glasblåsning går till. Dessutom finns tid att beskåda Ebbas glaskonst och att ta sig en kopp kaffe innan färden går vidare till nästa besöksmål.
I Öster Malma, som ägs av Svenska Jägareförbundet, står en lunchbuffé uppdukad åt oss kl 12.30. Efter lunchen får vi en visning på slottet av Kenneth Schulze som är lärare och kursansvarig vid Öster Malma. Han kommer främst att berätta om slottets historia samt om vilt och natur. Slottet som byggdes på 1600-talet har takmålningar och en unikt målad tapet med jaktmotiv. Med tanke på slottets historia finns här många troféer från vilt som skjutits av slottets ägare.
Väl mött den 25 maj!
Styrelsen i Salems konstförening