UPPTÄCK PAPPERSKONST MED BEA SZENFELD
Datum: välj mellan 30 juni eller 1 juli, kl. 13:00-16:00.
Åldrar: 12-15 år
Bea Szenfeld (f. 1972 Polen) är utbildad vid Beckmans designhögskola. Hennes arbete kännetecknar experimentella och konstnärliga plagg i oväntade material, mestadels papper, skapade helt för hand i hennes ateljé i Stockholm. Hon har utvecklat pappershantverket till en helt egen genre.
Szenfelds verk har ställts ut på bl.a. Dunkers kulturhus, Röhsska museet, Liljevalchs konsthall och Somerset House,London samt ingår i samlingarna hos bl.a. Statens konstråd, Kulturen i Lund, Nordiska museet och EPA-huset i Arvika. Hennes plagg har burits av artister som Lady Gaga, Björk och Laleh.
Hon har mottagit en rad priser, däribland Gannevik priset Stockholmsstads Hederspris, och Sven Harrys kulturpris.
Återvinning och remake är också teman som hon gärna återkommer till, bla i tv programmet Gokväll på SVT.
Om workshoppen: Bea Szenfeld kommer att visa exempel på hur man kan arbeta med papper och vägleda deltagarna i papper som material. Szenfeld kommer berätta hur papper fungerar och vad man bör tänka på när man ska ge sig i färd med att skapa i detta material.
Skicka din anmälan till: marcus.modh@arvika.se
(Vid anmälan får ni ytterligare instruktioner om vad du eventuellt kan behöva ha med till respektive workshop).